DETOX áno či nie?

Aj keď počasie na to nevyzerá, leto je už tu a preto mnohé z nás siahnu pred letnými mesiacmi po detoxe, nielen kvôli doladeniu postavy do plaviek ale aj zo zdravotných dôvodov, ako očista organizmu. Po mesiacoch v karanténe, kedy sme si pochutili aj na kalorickejších jedlách asi viacerí rozmýšľame nad detoxom a preto sme sa pozreli na „pre“ a „proti“.

Výhody detoxu sú najmä:

  • Odstránenie toxínov z tela, tie môžu vo vysokej miere ovplyvnovať naše zdravie ale aj metabolizmus. Toxíny v našich tkanivách môžu byť uložené dokonca niekoľko rokov.

 

  • Zvýši sa funkcia imunitného systému. Už po týždni detoxu sa zvýši funkcia nášho imunitného systému a organizmus lepšie bojuje proti infekciám.

 

 

  • Zabránenie chronickým orchoreniam. Toxíny spôsobujú niektoré druhy rakoviny, neurologické alebo srdcové ochorenia, preto pravidelný detox je výborná prevencia.

 

  • Lepšia kvalita pokožky. Pokiaľ je telo zdravé zvnútra je to vidieť aj navonok.

 

 

  • Spomaľuje predčasné starnutie. Detox zbavuje telo voľných radikálov a ťažkých kovov, ktoré sú spolu s inými faktormi zodpovední za starnutie a tvorbu vrások, preto pravidelný detox zlepšuje aj náš vzhľad.

 

Mnohí sú zástancovia detoxu, nájdu sa ale aj takí, ktorí ho neodporúčajú, medzi ich hlavné argumenty patrí, že detox nie je potrebný, keďže telo sa zvládne zbaviť toxínov samo, tiež dehydratuje organizmus a pri ovocných detoxoch človek prijme množstvo cukru a nedostatok živín.

 

Pokiaľ sa pre detox ale rozhodnete, odporúčame sa vyvarovať častým chybám, ktoré sa pri detoxe robia.

  • Príliš dlhé hladovky. Mnoho detoxov radí obmedziť príjem potravín na minimum, výnimkou nie sú ani hladovky. Tie nášmu telu nepomôžu, pri správnom detoxe je dôležitý správny výber jedál, predovšetkým takých, ktoré neprekysľujú organizmus. Vhodné je prijať veľa zeleniny, piť dostatok vody prípadne zeleninových štiav.

 

  • Všetko jedlo nahrádzame šťavami. Pokiaľ všetky naše denné chody vymeníme za ovocné či zeleninové šťavy môžeme si po pár dňoch privodiť pocit vyčerpania, slabosti a tiež dehydratácie. Často sa dokonca stáva, že si spomalíme metabolizmus. Navyše pri aktívnom cvičení telo bude hľadať potrebné látky na svoje fungovanie a ak ich nenájde v žalúdku, energiu bude hľadať v svaloch, ktoré bude premieňať na energiu(odbúravanie svalstva bude tiež príznakom).

 

Pokiaľ sa pre detox rozhodnete je potrebné zvážiť aj svoj zdravotný stav. Počas detoxu je tiež vhodné športovať a byť aktívny a pozor, vyvarujte sa po detoxe návalovému prejedeniu sa, pretože tým sa celý efekt stráca.

Prajeme veľa šťastia!

2 komentáre

Detox určite nie!

Marianna A jún 17, 2020

na jarny detox nedam dopustit, odporucal mi ho aj moj doktor, taka ocista organizmu

Lindus jún 08, 2020

Napíšte komentár